Wojciech Tomaszewski - między Wartą, a kadrą

2020-04-30
Wojciech Tomaszewski od kilku lat pracuje w Polskim Związku Piłki Nożnej przy reprezentacjach młodzieżowych. Od początku sezonu 2019/2020 jest współpracownikiem Piotra Tworka w Warcie. W samym klubie zaś odpowiada również za nadzór i sprawny przepływ utalentowanej młodzieży do zespołu seniorskiego, gdyż pełni funkcję dyrektora akademii Warty Poznań.

Tomaszewski, który ma licencję UEFA A Elite Youth (obecnie jest w trakcie kursu UEFA PRO), jest osobą powszechnie znaną w Wielkopolsce na gruncie pracy z młodzieżą. Przez 13 lat, do 2016 roku, pracował w Akademii Lecha Poznań. Jego owocna praca z młodymi talentami otworzyła mu kolejne drzwi: reprezentacyjne. Początek współpracy tego szkoleniowca z Polskim Związek Piłki Nożnej to samodzielne prowadzenie kadry U-18 (roczniki 2000 i 2001). Następnie był asystentem Bartłomieja Zalewskiego w reprezentacji U-19 (rocznik 2001/2002). Bierze on również udział jako trener w licznych projektach szkoleniowych PZPN - takich jak Talent PRO czy Future PRO.


To nie jedyny Wielkopolanin, który działa lub działał w szkoleniowej piramidzie PZPN. Wystarczy wspomnieć Przemysława Małeckiego oraz Marcina Dornę, autorów najnowszego suplementu Narodowego Modelu Gry, dotyczącego treningu formacyjnego. 

 

- W młodzieżowych reprezentacjach połączyła nas wspólna myśl i kultura pracy, którą wynieśliśmy jako trenerzy pracujący w klubie Lech Poznań. Przypomnę, że z trenerem Małeckim [odpowiadał za kadrę do lat 17] pracował jeszcze trener Marcin Kardela oraz trener Marcin Salamon. Widocznie nasza praca z młodzieżą w klubie pod przewodnictwem dyrektora akademii - trenera Marka Śledzia (obecnie Raków Częstochowa) - została wysoko oceniona w Polskim Związku Piłki Nożnej - mówi Tomaszewski, który niedawno zakończył współpracę z Bartłomiejem Zalewskim przy reprezentacji U-19 (wybrano nowego selekcjonera tej drużyny), natomiast dalej będzie współpracował z trenerem Zalewskim przy innych projektach szkoleniowych w PZPN.


- Gdy byłem asystentem w reprezentacji U-19, zatrudniono mnie w Polskim Związku Piłki Nożnej na innych zasadach niż wtedy, kiedy prowadziłem kadrę U-18. Wówczas siłą rzeczy obowiązków miałem dużo więcej. Będąc drugim trenerem kadry, zakres moich zadań się zmniejszył, dlatego mogłem podjąć pracę w Warcie Poznań. Dało się to pogodzić - podkreśla.


W Warcie Tomaszewski pełni funkcję dyrektora akademii i tak naprawdę ściśle współpracuje ze sztabem pierwszego zespołu. Nadrzędny cel, który mu przyświeca, to przygotowanie wychowanków klubu do przejścia na poziom seniorski. - W okresie przygotowawczym przed sezonem na obozie z pierwszym zespołem było dwóch zawodników z akademii. Kolejni dostawali szansę pokazania się trenerowi Tworkowi na treningach. Filip Małek po przygotowaniach w okresie zimowym dołączył na stałe do "jedynki". Stworzyliśmy w Warcie projekt "Warta Talent", który obejmuje najstarszych zawodników z kategorii juniorskich. Oni mają dodatkowe zajęcia w tygodniu. W trakcie tych zajęć są monitorowani przez sztab pierwszego zespołu. Jak wrócimy 4 maja do treningów to kilku zawodników z projektu zostanie włączonych do treningów z pierwszą drużyną - tłumaczy Tomaszewski. 


Jego zdaniem w Polsce jest sporo talentów piłkarskich. - Najważniejsze, że świadomość tych młodych chłopaków cały czas się zmienia na plus. Obserwując ich w trakcie zgrupowań reprezentacji, zauważyłem profesjonalne podejście, duże zaangażowanie. Oni są świadomi, jeśli chodzi o regenerację, dietę, wiedzą, ile znaczy odpowiednie nawodnienie. Progres wśród dzisiejszej piłkarskiej młodzieży widać właśnie przede wszystkim na podstawie dbałości o te aspekty pozaboiskowe. Umiejętności? Cały czas systematycznie rosną - mówi.


Tomaszewski dobrze odnalazł się w realiach "Zielonych" - W Warcie zebrała się grupa zgodna charakterami, która chce osiągnąć cel, grupa ludzi ambitnych, wysoko zawieszających sobie poprzeczkę we wszelkich działaniach. Nasze wyniki w Fortuna 1 Lidze mówią same za siebie. Początek może nie był obiecujący, potem napędziliśmy się dobrymi wynikami, które z kolei napędzała nasza dobra gra - przyznaje. 

Autor: 1liga.org, Fot. Warta Poznań

Zobacz również1 liga na Facebooku