Raków najmocniejszym liderem od 8 lat

2018-12-21
Raków Częstochowa to najmocniejszy lider po 21. kolejkach 1 ligi od ośmiu lat. Patrząc na historię, tylko ogromny kryzys może zabrać Markowi Papszunowi i spółce awans do elity.

Raków Częstochowa to zdecydowanie najlepszy lider po 21. kolejce 1 ligi w przeciągu ostatnich 8 lat. W sezonie 2010/2011 ŁKS Łódź i Podbeskidzie Bielsko-Biała uzbierały po 46 punktów. Co ciekawe, wówczas obie drużyny utrzymały swoją wysoką dyspozycję i uzyskały awans.

 

Podobnie było rok później. Liderująca Pogoń Szczecin po 21 spotkaniach miała na swoim koncie 44 "oczka" i w ogólnym rozrachunku utrzymała pierwsze miejsce. Nieco inaczej wyglądało to w sezonie 2012/2013. Wówczas po 21. kolejkach to Flota Świnoujscie była liderem, ale nie udało jej się uzyskać awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Ostatecznie Flota zajęła 4. miejsce, ale liczyła się w walce o czołowe lokaty do ostatniej kolejki.

 

W sezonie 2013/2014 po 21 meczach na czele tabeli znajdował się Górnik Łęczna z dorobkiem 42 punktów. Co prawda, "Górnicy" ostatecznie zajęli drugie miejsce, a do pierwszego GKS-u Bełchatów stracili tylko 2 punkty. Rok później, w tym samym momencie rozgrywek liderem było Zagłębie Lubin, a na drugim miejscu znajdowała się Bruk-Bet Termalika. W tym przypadku obie drużyny uzyskały awans. Co więcej, do końca sezonu Zagłębie straciło tylko 2 bramki. Jest to przykład klubu, który w ostatnim czasie w 1 lidze zdecydowanie przerastał wszystkie inne zespoły.

 

W rozgrywkach 2015/2016 rozgrywki 1 ligi przebiegały pod dyktando Wisły Płock i Arki Gdynia. Obie drużyny praktycznie od początku do końca sezonu zajmowały czołowe miejsca. Po 21 meczach to klub z Płocka był liderem, ale ostatecznie to Arka wygrała rozgrywki 1 ligi.

 

Ostatnie dwa sezony na zapleczu to bardzo wyrównana rywalizacja. W roku 2017 po serii 21 meczów liderem pozostawała Chojniczanka Chojnice, która na koniec rywalizacji zajęła 5. miejsce. Wówczas bardzo dobrą formę na finiszu zaprezentowała Sandecja Nowy Sącz i Górnik Zabrze. To te drużyny uzyskały awans.

 

Przed rokiem najlepszą drużyną po 21. kolejkach była Miedź Legnica, która dobrą formę utrzymała do końca. W ostatnich 13 meczach zanotowała tylko 1 porażkę i z dorobkiem 63 punktów wygrała ligę. Wówczas na drugim miejscu zameldował się klub z Sosnowca. 

 

Jak pokazuje historia, kluby, które liderowały po 21. kolejkach zazwyczaj uzyskiwały awans. W ostatnich latach tylko Flota Świnoujście nie potrafiła obronić miejsca premiowanego awansem. Co ciekawe, wynik Rakowa Częstochowa to na ten moment najlepszy rezultat w przeciągu ostatnich 8 lat. Nikt w tym czasie nie zdobył tak dużo punktów i nie stracił tak mało goli. Jeśli nie zdarzy się katastrofa to wydaje się, że już teraz możemy być niemal pewni tego kto wiosną będzie cieszyć się z awansu. 

Autor: 1liga.org, Fot. 400mm.pl

Zobacz również1 liga na Facebooku