Po nowe doświadczenia

2019-01-05
Koniec rundy i zimowa przerwa nie oznaczały dla wszystkich czasu wolnego. Trenerzy klubów z Fortuna 1 Ligi wykorzystali przerwę w rozgrywkach na doskonalenie swojego warsztatu.

Zagraniczne staże trenerskie nie są nowością dla pierwszoligowych trenerów. W ubiegłym roku Grzegorz Niciński przebywał  na tygodniowym stażu w Hannoverze 96. Zbigniew Smółka, były szkoleniowiec PGE FKS Stal Mielec najpierw podpatrywał  zajęcia młodzieżowych drużyn Chelsea oraz ekipy Antonio Conte, a następnie udał się na staż do Bayernu Monachium.

 

Z wizytą w AEK Larnaka

 

Adrian Stawski odbywał staż na Cyprze w związku z kursem UEFA PRO. To jeden z ostatnich elementów do tego, aby uzyskać najwyższą z możliwych licencji trenerskich. – W ciągu tygodnia obejrzałem cztery mecze na żywo oraz codzienne treningi AEK Larnaka. To bardzo ciekawe doświadczenie – zdradził szkoleniowiec Bytovii Bytów.

 

Warto dodać, że AEK Larnaka to uczestnik tegorocznych rozgrywek Ligi Europy. W grupie Cypryjczycy zajęli 3 miejsce, kończąc zmagania z bilansem 1 zwycięstwa, 2 remisów i 3 porażek. – Na pewno możemy się uczyć od Cypryjczyków skautingu. Potrafią oni sprowadzić świetnego zawodnika za naprawdę niewielkie pieniądze – zauważa Stawski.

 

Szkoła „El Loco”

 

Trenerzy lidera Fortuna 1 Ligi – Rakowa Częstochowa, Maciej Kędziorek i Tomasz Kuźma wybrali się do Anglii. Tam podglądali treningi prowadzone przez Marcelo Bielsę, czyli szkoleniowca Leeds United w którym na co dzień występuje reprezentant Polski – Mateusz Klich. 

 

– Oglądaliśmy mecz Halifax Town - Borham, oraz Huddersfield - Southampton. Warunki, jak to w Anglii, fantastyczne, ilość i jakość boisk o której żaden Polski klub nie może sobie pozwolić. Bardzo chcieliśmy z bliska obejrzeć pracę jednego z najbardziej specyficznych trenerów na świecie Marcelo Bielsy. Jego metodologia pracy jest bardzo nietypowa i niespotykana. Również nietypowy styl prowadzenia treningów jak i zarządzania zespołem pokazuje skąd się wziął pseudonim „El Loco" – przyznał trener Maciej Kędziorek.

 

Podglądając „Wilki”

 

Szkoleniowcy Podbeskidzia w pełnym składzie przerwę w rozgrywkach wykorzystali na pobyt w Niemczech. Tam przyglądali się treningom VFL Wolfsburg. Krzysztof Brede, Hubert Kościukiewicz oraz Paweł Rompa spotkali się między innymi z szefem szkolenia w akademii popularnych „Wilków", a także uczestniczyli w meczu Bundesligi na Volkswagen Arena pomiędzy Vfl Wolfsburg a Vfb Stuttgart.

 

Dla Krzysztofa Brede to nie pierwszy tego rodzaju staż. Rok temu, gdy prowadził Chojniczankę Chojnice, przebywał kilka dni we Włoszech w AC Fiorentina.

 

Kolejny etap do zdobycia licencji UEFA Pro

 

Podczas stażu Janusz Świerad z Sandecji Nowy Sącz mógł zobaczyć centrum treningowe czterokrotnego triumfatora Pucharu Europy, gdzie obserwował zajęcia treningowe i został zapoznany z polityką klubu, która skupia się głównie na wychowywaniu młodych zdolnych piłkarzy będących kandydatami na gwiazdy światowego formatu. Poza tym spotkał się z dwoma triumfatorami Ligi Mistrzów z sezonu 1994/1995, Edwinem van der Sarem i Sonnym Silooyem.

Autor: 1liga.org, Fot. Raków Częstochowa

Zobacz również1 liga na Facebooku