Od Miedzi po Chrobrego - wszystkie barwy ligi [cz. I]

2021-12-21
Nie samą piłką żyje człowiek, a na pewno nie w Fortuna 1 Lidze. Charakterystyczne dla tego poziomu rozgrywkowego hasło #PierwszaLigaStylŻycia nie jest zatem dziełem przypadku. Zapraszamy do przeczytania pierwszej części przeglądu klubowych inicjatyw, które budzą szacunek i pokazują, jak barwne jest to środowisko.

Miedź Legnica w 2021 roku świętowała pięćdziesięciolecie! Każdy miesiąc był czasem podzielonym tematycznie. Pojawiły się unikatowe koszulki retro, banknot o nominale 0 euro, a jednym z głównych punktów obchodów była uroczysta gala. Na niej pojawili się piłkarze, trenerzy oraz działacze, którzy trwale zapisali się w historii klubu. Widzew Łódź przyzwyczaił nas do tego, że angażuje się w wiele inicjatyw CSR-owych. Łodzianie współpracują z fundacjami i pomagają, co było widoczne chociażby przy okazji wyboru Juliusza Letniowskiego zawodnikiem września. Widzewiak przekazał symboliczny czek małemu Leosiowi, a klub… zmobilizował kibiców poprzez dodatkową zbiórkę środków dla chłopca! 

 

Podobnie jest z Koroną Kielce, która również nie próżnuje. Na początku roku przygotowała m.in. akcję #KoroniarskieSerce, czyli sprzedaż wirtualnych biletów, które pomagały! Jak czytamy: „podstawowym założeniem wirtualnych biletów było przeznaczenie dochodu z tej inicjatywy na rzecz osób potrzebujących, łącząc też koncepcję dostarczania posiłków dla najbardziej potrzebujących za pośrednictwem lokali gastronomicznych z naszego regionu, które również ucierpiały w dobie pandemii”. Koroniarze zakończyli rok przygotowaniem Szlachetnej Paczki dla potrzebujących i... świątecznym nagraniem! 

 

Podbeskidzie Bielsko-Biała nawiązało do swojej tradycji… zupełnie wyjątkowych, innych niż wszystkie kalendarzy klubowych. Przed laty mottem sesji było hasło #PonadNamiTylkoGóry i, co warto dodać, podobnie jak w tym roku nawiązywało do podkreślenia tożsamości regionalnej. Co więcej przed meczem bielszczan z katowiczanami odbyła się… ekstra gierka pomiędzy pracownikami obu klubów, a na zakończenie piłkarskiego grania pracownicy zmierzyli się z wolontariuszami, którzy swoją pomocą wspierają bieżącą działalność klubu. 

 

W sądeckim szpitalu przedstawiciele Sandecji Nowy Sącz wspólnie z ośrodkiem Kibice Razem zostawili mikołajkowe prezenty pod choinką, a GKS Tychy przygotował dary do Szlachetnej Paczki i… skupił się na pomocy zwierzakom. Najpierw wolontariuszami zostali zawodnicy wielosekcyjnego klubu, a później w mediach społecznościowych przygotowano szeroko zakrojoną akcję adopcyjną pod hasłem „nie zostawiaj zwierząt na lodzie”. Arka Gdynia przygotowała wyjątkową świąteczną gratkę dla kibiców – w sklepie klubowym sprzedawcami byli bowiem… sami piłkarze! Gdynianie w okresie świątecznym kontynuują również szlachetną akcję „Żółto-niebieski Mikołaj”.

 

 

Chrobry Głogów to jeden z pierwszoligowych liderów akcji CSR – rokrocznie działa z sukcesami dla lokalnej społeczności. Sztandarowym projektem jest „Trener osiedlowy” – pozalekcyjne, bezpłatne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Głogowianie są również organizatorem Ligi Osiedlowej (będącej elementem wspomnianego wcześniej projektu) – turnieju, w którym wystąpi 13 drużyn, a najlepsze dzieciaki mogły pojechać na mecz reprezentacji Polski. Fortuna 1 Liga i oficjalny dostawca piłek – firma SELECT wsparła pulę nagród. 

 

 

, Fot. Widzew Łódź

Zobacz również1 liga na Facebooku