Najmłodsi w 1 lidze

2019-06-07
W 1 lidze debiutowało już wielu młodych graczy. 16-latkowie i 17-latkowie. Zdarzyło się nawet, że na murawie pojawił się 15-latek. Prześledziliśmy występy najmłodszych graczy na pierwszoligowych boiskach.

W naszych poszukiwaniach cofnęliśmy się do sezonu 2008/2009 a więc podziału na ekstraklasę i 1 ligę.

 

„Starzy” znajomi

 

Najmłodszym zawodnikiem w sezonie 2008/2009, jaki pojawił się w 1 lidze był 16-letni Paweł Łączny. Debiut napastnika Tura Turek przypadł na 30. kolejkę. Łączny pojawił się w 83. minucie przegranego meczu z GKS-em Jastrzębie. W chwili debiutu miał dokładnie 16 lat i 20 dni. Był to jak się potem okazało jedyny mecz a dokładnie 7 minut Łącznego w 1 lidze. Co ciekawe w tamtym sezonie debiutowali także zawodnicy, którzy do dziś występują na boiskach 1 ligi. Paweł Oleksy występujący obecnie w Podbeskidziu w wieku 17 lat zagrał dla Zagłębie Lubin. 18- letni wówczas Paweł Baranowski, który dziś reprezentuje barwy Odry Opole, pojawił się na boisku w barwach Podbeskidzia. „Najstarszym” debiutantem sezonu 2018/2019 okazał się Rafał Grzelak, który w momencie pojawienia się na boisku miał skończone 20 lat. W nadchodzącym sezonie dalej będziemy mogli oglądać Grzelaka na boiskach 1 ligi w barwach Zagłębia Sosnowiec.

 

Biało-Czarne podium

 

W sezonie 2009/2010 podium najmłodszych zawodników, którzy zagrali w 1 lidze zdominowali gracze Sandecji Nowy Sącz. Do ostatniej kolejki najmłodszym piłkarzem na pierwszoligowych boiskach był Michał Jończyk. W ligowym meczu w barwach Sendecji zadebiutował z Podbeskidziem na początku sierpnia. W momencie debiutu Jończyk miał skończone dokładnie 17 lat 4 miesiące i 22 dni. Jak wspomnieliśmy napastnik przewodził w klasyfikacji najmłodszych piłkarzy do ostatniej kolejki. Wtedy bowiem w meczu Sandecji z GKP Gorzów Wielkopolski trener Biało-Czarnych zdecydował się na wprowadzenie dwóch 16-latków. Pierwszym z nich był Sebastian Szczepański. Napastnik pojawił się na boisku w Nowym Sączu w wieku 16 lat 11 miesięcy i 4 dni. W drugiej połowie na placu gry zobaczyliśmy też Fabiana Fałowskiego. Fałowski był jednak starszy od Szczepańskiego o 24 dni. W meczu przeciwko GKP Gorzów Wielkopolski zagrał oczywiście także Michał Jończyk, który zanotował wtedy 1 trafienie a cały sezon zakończył z 7 golami.

 

Szóstka Warciarzy

 

W sezonie 2010/2011 pojawił się kolejny 16-latek. Był nim Patryk Kubicki, który reprezentował wówczas Dolcan Ząbki. Debiut pomocnika przypadł wówczas na inaugurację sezonu. Kubicki miał wtedy dokładnie 16 lat 9 miesięcy i 22 dni.

Uwagę zwraca jednak fakt, że w tamtym sezonie w barwach Warty Poznań zagrało aż 6 zawodników, którzy nie mieli wtedy skończonych 20 lat. Najmłodszym z tego grona był obrońca Adrian Wróblewski - 18 lat 01 miesiąc i 23 dni. Dawid Skrzycki i Adrian Lis zadebiutowali w meczu przeciwko Bogdance Łęcznej. Pierwszy z nich miał wtedy 18 lat 4 miesiące i 3 dni a drugi był starszy o 8 dni. Co ciekawe Lis nadal broni barw Warty i jest jej podstawowym bramkarzem. Ponadto w trakcie sezonu 2010/2011 w zespole z Poznania grali też Adrian Laskowski, Maciej Wojciechowski i Mateusz Świergiel. Laskowski podobnie jak Lis nadal jest zawodnikiem Warty. Z małymi przerwami występuje w niej od 10 lat.

 

Debiut Wołkowicza

 

17 lat 08 miesięcy 15 dni – tyle w momencie debiutu w barwach GieKSy w sezonie 2011/2012 miał Krzysztof Wołkowicz. Dało mu to trzecie miejsce w gronie najmłodszych zawodników. Wyprzedzili go Mateusz Wilk – 17 lat i 4 miesiące i Damian Drężewski – 16 lat 11 miesięcy i 18 dni. Z wymienionej trójki to jednak Wołkowicz zrobił największą karierę. Przez 6 sezonów występował w barwach GKS-u Katowice. W ostatnim grał dla drugoligowej Elany Toruń z którą walczył o awans do 1 ligi do ostatniej kolejki. Ostatecznie Elana przegrała rywalizację z PGE GKS Bełchatów.  Mimo to mający teraz 24 lata pomocnik ponownie zagra w 1 lidze, bowiem zamienił niedawno Toruń na Bełchatów.

 

Sezon 16-latków

 

Sezon 2013/2014 w 1 lidze był rekordowy pod względem debiutów 16-latków. W trakcie jego trwania zagrało aż 4 zawodników urodzonych w 1997 roku. Najmłodszym z tego grona był Paweł Mandrysz. Reprezentujący wówczas Energetyk ROW Rybnik napastnik miał w chwili debiutu 16 lat 3 miesiące i 4 dni. Pół roku starszy był drugi w klasyfikacji Szymon Kuźma z Sandecji Nowy Sącz. O 1 dzień starszy od pomocnika z Nowego Sącza był z kolei Michał Biskup z GKS-u Tychy. Najstarszym z grona 16-latków był zawodnik GKS-u Katowice Paweł Szołtys mający 16 lat 11 miesięcy i 30 dni. Co ciekawe Szołtys był sezon wcześniej najmłodszym zawodnikiem w gronie pierwszoligowych piłkarzy.  

 

Ofensywa 15-latków

 

Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od czasu reformy i utworzenia 1 ligi. W sezonie 2017/2018 zadebiutowało aż 3 zawodników z rocznika 2003 a więc mających 15 lat. Najmłodszym z tego grona okazał się Jakub Świątek z Wigier Suwałki. W momencie wejścia na boisko przeciwko Stali Mielec miał ukończone dokładnie 15 lat 1 miesiąc i 9 dni. Tym samym zawodnik z Suwałk jest najmłodszym zawodnikiem, jaki wystąpił po reformie w 1 lidze. Niewiele starszy okazał się Jan Biegański z GKS-u Tychy. Pomocnik tyszan zadebiutował w 1 lidze w wieku 15 lat 5 miesięcy i 10 dni. Grono 15-latków uzupełnił Kacper Sadłocha ze Stali Mielec, który był starszy od Biegańskiego o 16 dni.

 

Gol Sadłochy

 

Wspomniany Sadłocha był najmłodszym zawodnikiem, który zagrał w minionym sezonie w Fortuna 1 Lidze. W 17. kolejce w meczu przeciwko Stomilowi Olsztyn Sadłocha zagrał w ostatnim kwadransie gry. Sześć minut po wejściu pomocnik wpisał się na listę strzelców, ustalając rezultat spotkania na 4:0. Co ciekawe w następnej kolejce Sadłocha ponownie wpisał się na listę strzelców w meczu z Garbarnią Kraków. Zimą utalentowany pomocnik zamienił Mielec na RC Lens. Kolejny występ zanotował Jan Bieganski. Z kolei absolutnymi debiutantami na pierwszoligowych boiskach byli Jakub Bieroński z Podbeskidzia Bielsko-Biała - 16 lat i 6 dni oraz Maciej Wróbel z Odry Opole - 16 lat i 13 dni.

 

Kolejny sezon Fortuna 1 Ligi już w lipcu. Czy przyniesie on kolejnych młodych zawodników, którzy zapiszą się w historii 1 ligi?

Autor: 1liga.org, Fot. 400mm.pl

Zobacz również1 liga na Facebooku