Gala z okazji jubileuszu 90-lecia piłki nożnej w Bełchatowie

2019-06-10
W piątek 7 czerwca w Sali Teatralnej Miejskiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta Gala z okazji jubileuszu 90-lecia piłki nożnej w Bełchatowie, która zakończyła obchody związane z okrągłą rocznicą pierwszego pokazowego meczu „kopanej” na terenie miasta.

Na zaproszenie głównego organizatora obchodów, czyli Stowarzyszenia Piłkarski Klub Seniora przybyli m.in. Poseł na Sejm RP Dariusz Kubiak, Dorota Pędziwiatr – Starosta Bełchatowski, Łukasz Politański – Wiceprezydent Miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa Bełchatowskiego, Rady Miejskiej, MCK, MCS, klubów sportowych, Stanisław Sipa – Prezes OZPN w Piotrkowie Tryb., członkowie Stowarzyszenia Oldboy GKS Bełchatów, byli piłkarze, trenerzy i działacze GKS Bełchatów, „Węgla Brunatnego” i Skry Bełchatów oraz przyjaciele i sponsorzy obchodów 90-lecia. Każdy z gości otrzymał pamiątkowy medal przygotowany przez Urząd Miasta oraz wydawnictwo fundowane przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.


W trakcie części oficjalnej, prowadzonej przez Annę Mróz i Sebastiana Sobczaka, ze sceny padło wiele ciepłych słów kierowanych za awans do fortuna 1 Ligi do przedstawicieli PGE GKS Bełchatów, ale także do wszystkich tworzących futbol na naszym terenie. Dyscyplina ta scala od dziesiątków lat zmieniającą się społeczność Bełchatowa, daje rozrywkę i emocje oraz liczne wspomnienia. 


Po części oficjalnej zgormadzeni goście obejrzeli pokaz taneczny w wykonaniu artystek grupy „Progress" oraz występ zespołu jazzowego pod opieką Marcina Węgrzyńskiego. Taniec i muzyka przedzielały trzy części wyjątkowego filmu dokumentującego historię futbolu w Bełchatowie, prezentującego od „środka” funkcjonowanie GKS „Bełchatów” S.A. oraz historię trzech pozostałych klubów naszego miasta. W holu na I piętrze można było także zapoznać się z przygotowaną przez Muzeum Regionalne ekspozycją dotyczącą zmieniającej się na przestrzeni lat piłki. Wystawa ma być zaprezentowana później w budynku Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że dzięki staraniom wszystkich organizatorów, 25 maja 2019 roku na Stadionie Miejskim odbył się wyjątkowy mecz pomiędzy drużynami Wicemistrzów Polski 2007 i Gwiazd GKS Bełchatów. Ten „pojedynek” odbył się na pamiątkę pierwszego meczu piłki nożnej, który według przekazów odbył się w naszym mieście 26 maja 1929 roku. Inicjatorem świętowania kolejnych jubileuszy był pan Mirosław Olejniczak. 


Głównym organizatorem obchodów (mecz plus gala) było Stowarzyszenie Piłkarski Klub Seniora. Współorganizatorami byli: Urząd Miasta Bełchatowa, Starostwo Bełchatowski, Stowarzyszenie Oldboy GKS Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie i GKS „Bełchatów” S.A.

 

Skąd jubileusz 90-lecia?


26 maja 1929 roku Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Polski, które zorganizowało się w listopadzie 1927 r., było częścią pierwszego spotkania pokazowego, które rozegrano na prowizorycznym boisku na terenie dawnego tartaku znajdującego się między ulicami Kaczkowskich (obecnie 1-go Maja) i Kwiatową. Naprzeciw tej drużyny stanęli niezrzeszeni bełchatowianie a sam mecz możliwe, że zakończył się remisem 3:3, ale równie dobrze rezultat mógł być inny, dziś nikt tego nie wie. Tak właśnie rodził się futbol w Bełchatowie.


Jak nazywały się pierwsze drużyny piłkarskie?


Rok później powstał Robotniczy Klub Sportowy "Skra", z którym rozwój lokalnego sportu, w tym piłki nożnej, był ściśle związany. Przed wojną poza "Skrą" funkcjonowała również niemiecka Concordia o barwach czarno-białych, Żydowski Klub Sportowy (połączone siły drużyn Nordia, Hapoel, Jutrznia, Bunt, Gwiazda), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Klub Sportowy "Strzelec”. Po II wojnie światowej na terenie miasta w 1945 r. funkcjonowały dwa kluby piłkarskie - Związek Walki Młodych i RKS "Skra" (OM TUR). W 1977 roku do życia powołany został GKS „Węgiel Brunatny”, który następnie zmienił nazwę na GKS „Bełchatów”, czyli funkcjonujący do dziś największy klub z sekcją piłkarską.


W Bełchatowie poza GKS „Bełchatów” S.A. z powodzeniem funkcjonują jeszcze trzy kluby piłkarskie - KS Grocholice, Zjednoczeni Gmina Bełchatów oraz ESPN Bełchatów.

Autor: PGE GKS Bełchatów, Fot. 400mm.pl

Zobacz również1 liga na Facebooku