EURO 2020, Hiszpania, Polska i Fortuna 1 Liga

2021-06-19
W sobotę drugi mecz Polaków na EURO 2020 - biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Na myśl o tym spotkaniu kilku zawodnikom z Fortuna 1 Ligi mocniej bije serce. Grają bowiem na co dzień w Polsce, więc czują szczególne emocje przed starciem w Sewilli.

Hiszpańska nacja posiada swoich przedstawicieli w 1 lidze. I są to piłkarze odgrywający ważne role w zespołach. W Arce od tego sezonu gra Luis Valcarce, w ŁKS-ie jest mocna reprezentacja graczy z Półwyspu Iberyjskiego. To Carlos Moros Gracia, Pirulo, Anotnio Dominguez. Barwy Miedzy Legnica reprezentują Dani Pinillos oraz Goku Roman. Pięć goli dla Sandecji Nowy Sącz strzelił Rubio, 10 spotkań w zakończonym sezonie zasadniczym rozegrał w Koronie Hugo Diaz.

 

Gracia piłkarzem ŁKS-u jest od sezonu 2019/20. Jako że jest środkowym obrońcą to podpatruje sposób zachowania właśnie piłkarzy z tej pozycji. - Gdybym miał wskazać idealny duet środkowych obrońców, to postawiłbym na Sergio Ramosa z Realu Madryt oraz Gerarda Pique z Barcelony - tłumaczył. Sęk w tym, że ani Ramos ani Pique nie znaleźli się w hiszpańskiej kadrze na trwające mistrzostwa Europy.

  

Dominguez, Pirulo i Roman mają za to doświadczenie związane z grą z obecnymi kadrowiczami Hiszpanii. - Trenowałem z Jordim Albą, jeśli dobrze pamiętam, to miałem okazję mierzyć się z Gerardem Moreno. Byłem wtedy młodym chłopakiem, a on występował w Espanyolu - mówi Roman. - W Hiszpanii rywalizowałem z Adamą Traore w drugiej lidze hiszpańskiej. To bardzo dobry zawodnik, który wskoczył na bardzo wysoki poziom - opowiada Dominguez.

 

W pamięci trójki zapadły także pojedynki z reprezentantami Polski. - W jednym z towarzyskich spotkań, kiedy byłem w Barcelonie, spotkaliśmy się w Monachium z Bayernem Roberta Lewandowskiego - wspomina Goku. - Kiedyś grałem na prawego obrońcę Lecha Poznań Roberta Gumnego, oczywiście mierzyłem się także z Kubą Moderem. W Hiszpanii zagrałem przeciwko Alvaro Moracie - podkreśla Pirulo.

 

Czy jakiś pojedynek polsko-hiszpański zapamiętali szczególnie? - Rywalizację Legii Warszawa z Realem Madryt w Lidze Mistrzów, w której uczestniczył nasz klubowy kolega Arek Malarz, który miał wówczas wspaniały dzień - odpowiada Pirulo. - Rzeczywiście, Arek zagrał bardzo dobrze. Cristiano Ronaldo nie mógł mu strzelić gola - dodaje Dominguez.

 

W pierwszym meczu EURO 2020 Polska przegrała 1:2 ze Słowacją. Hiszpania z kolei bezbramkowo zremisowała ze Szwecją. Porażka biało-czerwonych z sąsiadami nie zmieniła jednak postrzegania naszej kadry przez Hiszpanów z Fortuna 1 Ligi. - Polska i Hiszpania to dwie dobre drużyny z wieloma jakościowymi piłkarzami, gdzie do składu dobijają się młodzi gniewni. W obu zespołach widzę duży potencjał. W Hiszpanii do głodu doszła nowa generacja zawodników. Reprezentacja przez to przedefiniowała się. Nie uważam Hiszpanów za głównych faworytów EURO, prędzej bym wskazał na Francję, Belgię, Anglię, Niemcy - na papierze wyglądają dużo lepiej. Myślę, że sobotni mecz może być podobny do tego, co pokazała Hiszpania ze Szwecją. Pewnie nie będziecie mieli za wiele sytuacji, wygramy 2:1 - uważa Roman.

 

Dominguez: - Sadzę, że Polska ma kompletną reprezentację z, moim zdaniem, najlepszym napastnikiem świata - Lewandowskim. Śledziłem ostatnio jej występy jako że zagra z naszą reprezentacją w grupie.

 

Pirulo: - Macie bardzo dobrą drużynę z wieloma utalentowanymi młodymi zawodnikami. W naszej grupie stawka jest wyrównana, każdy mecz będzie bardzo trudny. My Hiszpanie nie jesteśmy tym razem faworytem turnieju, ale na pewno zespół zrobi wszystko, by dojsć jak najdalej i żeby było o nim głośno.

 Autor: 1liga.org

Zobacz również1 liga na Facebooku