72 lata pierwszoligowej historii

2021-03-20
Dokładnie 20 marca 1949 roku została rozegrana inauguracyjna kolejka na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. To doskonała okazja do tego, aby podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli i uczestniczą w życiu Fortuna 1 Ligi!

Na początku składała się ona z dwóch grup - północnej i południowej. Mistrzostwo grupy północnej wywalczyła wówczas Garbarnia Kraków, która do niedawna rywalizowała na zapleczu ekstraklasy. 

 

Przez wiele lat rozgrywki te zmieniały się bardzo dynamicznie. W sezonie 1952/1953 liga liczyła aż 40 drużyn, najdłużej - bo aż 26 lat - utrzymał się jednak podział 1 ligi na dwie grupy po 16 zespołów. Po licznych zmianach przed sezonem 2002/2003 ustalono liczbę klubów na 18 i taki stan rzeczy utrzymuje się do dziś. Z kolei sześć lat później nastąpiła reorganizacja rozgrywek, w skutek czego drugi poziom rozgrywkowy w Polsce przyjął nazwę 1 ligi.

 

W 2014 roku stowarzyszenie Piłkarska Liga Polska (które działało od 2001 roku) zostało zastąpione przez stowarzyszenie Pierwsza Liga Piłkarska z siedzibą w PZPN, który jest organizatorem rozrywek. W tym czasie 1 liga zyskała na jakości i renomie, w czym pomagają nasi sponsorzy i partnerzy: Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o, telewizja Polsat Sport, SELECT, Statscore, ZARYS, Zakopiańska, a wcześniej firma Nice. W tym czasie kluby stały się również bardzo ważnym elementem w życiu lokalnej społeczności, na co wpływ z pewnością ma szkolenie dzieci i młodzieży, tworzenie wyjątkowej atmosfery, ale także wspieranie (i inicjowanie!) wielu akcji CSR-owych czy charytatywnych (zajrzyjcie do wyjątkowego podsumowania roku 2020).

 

Nie byłoby Fortuna 1 Ligi bez klubów, które współtworzą nietuzinkową rodzinę! Nie byłoby Fortuna 1 Ligi bez partnerów i sponsorów, którzy wspierają nas w tych niełatwych czasach. Wreszcie nie byłoby nas również bez kibiców, którzy choć na razie nie mogą wrócić na stadiony, nadal aktywnie uczestniczą w życiu klubów - w innej formie. Dziękujemy, że jesteście z nami i cieszymy się, że razem robimy wartościowe rzeczy, bo w końcu #PierwszaLigaStylŻycia.

 

*** 

 

Początki 1 ligi wyglądały tak: 

 

70 lat istnienia 1 ligi

Historyczna pierwsza kolejka 1 ligi

Pierwsi królowie strzelców 1 ligi

 

Autor: 1liga.org, Fot. 400mm.pl

Zobacz również1 liga na Facebooku