34. kolejka. Podsumowanie

2022-05-22
Widzew Łódź awansował bezpośrednio do PKO BP Ekstraklasy! Łodzianie wygrali 2:1 z Podbeskidziem. Arka Gdynia mimo pokonania Sandecji Nowy Sącz zagra w barażach z Chrobrym Głogów.

Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1

Widzew, aby świętować awans do PKO Ekstraklasy potrzebował wygranej nad Podbeskidziem. Łodzianie kapitalnie rozpoczęli niedzielny mecz. Hanousek ograł dwóch rywali i prostopadłym podaniem uruchomił Bartłomieja Pawłowskiego, który wygrał pojedynek ze stoperem i pewnym strzałem umieścił piłkę w bramce. W kolejnych minutach spotkanie się wyrównało, lecz brakowało dogodnych sytuacji do zdobycia gola. Druga połowa z kolei rozpoczęła się kapitalnie dla gości, Scalet w sytuacji sam na sam nie miał problemu z pokonaniem golkipera. Gospodarze bardzo szybko odpowiedzili, kiedy to Dominik Kun opanował piłkę na 5 metrze, odwrócił się i skierował piłkę do bramki. W drugiej połowie to Podbeskidzie było stroną dominującą, jednak nie potrafiło przełożyć tego na groźne sytuacje.

Arka Gdynia - Sandecja Nowy Sącz 2:1

Gdynianie mogli uzyskać bezpośredni awans w przypadku swojej wygranej, a przy okazji musieli liczyć na stratę punktów przez Widzew. W 16. minucie bliski zdobycia gola był Karol Czubak, ale dobrze interweniował bramkarz gości. Gospodarze dopięli swego w doliczonym czasie gry, kiedy to Marcjanik kapitalnym uderzeniem dał swojej drużynie prowadzenie. Arka podwyższyła prowadzenie w 81. minucie, a w końcówce gola honorowego zdobyli gracze Sandecji.

Górnik Polkowice - Miedź Legnica 0:1

Wojciech Łobodziński po spotkaniu z Widzewem Łódź pozwolił kilku kluczowym zawodnikom na wcześniejszy urlop. Mimo tego, że w Polkowicach na boisko wybiegli zmiennicy to i tak goście potrafili przeważać, a w 33. minucie zdobyć gola za sprawą Mehdiego Lehaire. Drużyna z Legnicy przypieczętowała swój kapitalny sezon w Fortuna 1 Lidze.

GKS Tychy - Korona Kielce 1:1

Od początku spotkania to goście od początku narzucili swój styl gry, mimo że wiedzieli już przed spotkaniem, że nie zajmą innego miejsca niż 4. Jakub Łukowski uderzył bezpośrednio z rzutu wolnego i trafił w poprzeczkę, później dwukrotnie próbował Jacek Kiełb, lecz nieskutecznie. Ostatecznie drogę do bramki gospodarzy znalazł Dalibor Takać. W doliczonym czasie gry po rzucie karnym wyrównał Krzysztof Wołkowicz.

Stomil Olsztyn - Puszcza Niepołomice 1:1

Dla obydwu drużyn mecz nie miał większego znaczenia i to było widać na boisku. Nieliczne okazje na zdobycie gola i gra głównie w środkowej części boiska były tego efektem. W 87. minucie piłka ląduje w siatce Stomilu, jednak gol nie został uznany ze względu na pozycję spaloną. Chwilę później Beniamin Czajka zdobył gola dla Stomilu. Ostatecznie Stomil Olszyn żegna się  z Fortuna 1 Liga meczem zakończonym zwycięstwem.

Skra Częstochowa - GKS Jastrzębie 1:1

Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę do siatki kieruje Mateusz Bondarenko po uderzeniu piłki głową. W 42. minucie po faulu Dawida Szkudlarka podyktowany został rzut karny, a na bramkę wyrównującą zamienił go Szymon Szymański. GKS Jastrzębie opuszcza ligę z remisowym wynikiem ostatniego spotkania.

GKS Katowice - ŁKS Łódź 2:0

Fantastycznym strzałem popisał się Rafał Figiel w 44. minucie, gdy po rzucie rożnym piłka została wybita poza pole karne. Zawodnik GKS-u dobrze jednak przymierzył i zdobył gola dla katowiczan. Na początku drugiej połowy Adrian Błąd oddał strzał, a po rykoszecie piłka trafiła do bramki. Gol został uznany jako samobójcze trafienie Macieja Dąbrowskiego.

Odra Opole - Apklan Resovia Rzeszów 3:1

W 9. minucie po dośrodkowaniu gola głową zdobył Karol Chuchro dając gościom prowadzenie. W 30. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i piłce odbitej od słupka gola zdobył Dawid Kubowicz. W 68. minucie po dośrodkowaniu w pole karne ponownie gola zdobył Chuchro, znowu umieszczając piłkę w sietce strzałem głową.

Chrobry Głogów - Zagłębie Sosnowiec 4:0

W 9. minucie bezpośrednio z rzutu wolnego tuż sprzed pola karnego do bramki trafił Michał Rzuchowski dając gospodarzom prowadzenie. Podwyższenie wyniku zapewnił Mavroudis Bougaidis, gdy piłkę do siatki skierował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. W 27. minucie po kapitalnej kontrze i podaniu Bochnaka gola zdobył Mikołaj Lebedyński i Chrobry prowadził już 3:0. W 30. minucie po rzucie wolnym tuż sprzed pola karnego ponownie do bramki trafił Michał Rzuchowski. Chrobry Głogów zagra w barażach o Ekstraklasę.