1 Liga Stats: Zapowiedź finału

2021-06-19
To już koniec – ostatni akcent sezonu 2020/2021 w Fortuna 1 Lidze przed nami. 20 czerwca, o godzinie 20:40 na stadionie ŁKS-u Łódź gospodarze podejmą Górnika Łęczna. Jedna z tych drużyn opuści pierwszą ligę i kolejny rok spędzi na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. O tym, kto awansuje przesądzi ostatnie w mijającej kampanii 90 minut.

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna (20 czerwca, niedziela, 20:40)

 

W piłkarskiej pierwszej lidze oba zespoły miały okazję zmierzyć się osiem razy, licząc od 2009 roku. Czterokrotnie Górnik przyjeżdżał do Łodzi i ani razu nie odniósł na terenie ŁKS-u zwycięstwa. Gospodarze wygrywali 3 razy, raz – w 2012 roku – padał remis 1:1. W każdym z ostatnich pięciu meczach bezpośrednich łodzianie, choć przegrali tylko 2 spotkania, tracili co najmniej jedną bramkę.

 

ŁKS na własnym stadionie pozostaje niepokonany od czterech meczów, natomiast dwa poprzednie starcia łodzianie wygrywali. W tym 22 maja zespół z Łodzi pokonał Górnika aż 3:1. Gospodarze to również bardzo bramkostrzelna drużyna, szczególnie na własnym terenie. ŁKS zdobywa średnio 2.11 bramki co mecz w Łodzi. Najwięcej bramek dla gospodarzy pada po przerwach – w drugich 45. minutach łodzianie zdobyli 60% wszystkich bramek w tym sezonie. Najsłabiej za to zespół wypada w pierwszych 30. minutach meczów. Piłkarze ŁKS-u zdobywają w tym okresie gola tylko co 3. mecz, natomiast jeszcze rzadziej bramki tracą (średnio 0.17 gola na spotkanie między 1. a 30. minutą). Nie ma się jednak czemu dziwić, bo aż 75% wszystkich goli straconych przez łodzian padało po gwizdku rozpoczynającym drugą część meczu.

 

„Zielono-czarni” dobrze zakończyli ten sezon, kontynuując passę trzech zwycięstw z rzędu oraz czterech spotkań bez porażki. W 6. z 8. poprzednich starć z udziałem Górnika obie drużyny trafiały do siatki, natomiast w 7. ostatnich meczach zespołu z Łęcznej arbiter nieczęsto sięgał po kartki, w każdym ze spotkań pokazując mniej, niż 4 kartoniki różnego koloru. Tak, jak w przypadku niedzielnego rywala, Górnicy zdobywają sporo bramek w drugich połowach (w tych padło 68% wszystkich goli dla zespołu z Łęcznej). Natomiast najwięcej straconych bramek piłkarze trenera Kieresia mają na swoim koncie tuż po rozpoczęciu drugiej połowy (minuty 45-60) oraz w końcówkach spotkań (minuty 75-90). Problemy z koncentracją sprawiły, że w tych dwóch kwadransach zespół stracił w sumie 17 bramek w całym sezonie, co składa się na 56% wszystkich bramek, jakie drużyna gości dała sobie strzelić.Zobacz również1 liga na Facebooku