1 Liga Stats: Podsumowanie 11. kolejki

2022-09-21
Jedenasta runda w Fortuna 1 Lidze już za nami – teraz czeka nas kilkunastodniowa przerwa związana ze spotkaniami reprezentacji Polski, przede wszystkim tych młodzieżowych, do których powoływani są piłkarze regularnie grający na tym poziomie. Zanim jednak odpoczniemy od wielkich emocji, pora rzucić okiem na liczby z minionego weekendu.

Sandecja Nowy Sącz – Stal Rzeszów 0:1 (0:0)

Rozpoczęliśmy od spotkania w Nowym Sączu i skromnego zwycięstwa Stali Rzeszów, która powoli wspina się w górę ligowej tabeli i wskoczyła już do grona najlepszej szóstki. Gospodarze oddali tylko jeden celny strzał, przyjmując 7 ciosów ze strony rzeszowian. Stal zdecydowanie zdominowała pole gry, uzyskując wysokie posiadanie (54%) i wyprowadzając więcej ataków, choć mecz kończyła w dziesiątkę.

 

Arka Gdynia – Chrobry Głogów 3:4 (2:1)

 

16 celnych uderzeń zobaczyliśmy w całym spotkaniu i stąd też wyniknęła ogromna ilość bramek – w sumie 7. Liczby wskazują jednak na dominację zespołu gospodarzy i to właściwie na każdym polu, od liczby ataków, przez liczbę wykonywanych rzutów rożnych, na ilości uderzeń kończąc. Goście zagrali natomiast fenomenalny ostatni kwadrans i z 57-procentową skutecznością strzałów celnych odesłali gdynian do domów bez choćby jednego punktu.

 

Wisła Kraków – Ruch Chorzów 1:1 (1:0)

 

Choć na trybunach był to prawdziwy „mecz przyjaźni”, piłkarze zupełnie inaczej podeszli do tego starcia. Krakowianie doszli do większej ilości dogodnych sytuacji, poza tym żadna z ekip nie potrafiła stworzyć sobie wyraźnej przewagi. Warto odnotować, że gracze Ruchu dwukrotnie częściej od rywali, zaś średnio co 7.5 minuty, wykonywali rzut rożny. Chorzowianie, w przeciwieństwie do krakowian, nie wykorzystali rzutu karnego, którym mogli zamknąć to starcie.

 

GKS Katowice – GKS Tychy 1:1 (1:1)

 

Bramkowy remis padł również w Katowicach, gdzie w pojedynku derbowym spotkały się dwa górnicze kluby. Tyszanie oddali tylko jeden celny strzał i dali się zdominować gospodarzom, którzy 61-procentowego posiadania piłki nie przekłuli na zwycięstwo, choć oczywiście zdecydowanie częściej wyprowadzali ataki na bramkę rywala. „GieKSa” nie wykonała też ani jednego rzutu rożnego. Na bardzo niskim poziomie stała też ogólna celność obydwu zespołów (16%).

 

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Górnik Łęczna 2:2 (0:2)

 

Cztery gole w Niecieczy udekorowane powrotem gospodarzy – to widowisko nie mogło się nie podobać! Termalica zagrała fenomenalnie w drugiej połowie, ratując jeden punkt w meczu z niżej notowanym rywalem. A co o tym meczu mówią statystyki? Gospodarze dominowali, wyprowadzając ogrom ataków i notując aż 67-procentowe posiadanie piłki. Zabrakło przede wszystkim strzałów, których niecieczanie oddali 12 (mniej od rywali), a z nich niecałe 42% zmierzało w światło bramki Górnika.

 

CWKS Resovia Rzeszów – Puszcza Niepołomice 2:1 (1:1)

 

Sobota okazała się bardzo szczęśliwa dla piłkarzy Resovii, którzy odnieśli pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w Fortuna 1 Lidze, pokonując przy tym dotychczasowego lidera, Puszczę Niepołomice. Obecnie aż trzy zespoły, w tym niepołomiczanie, mają na swoim koncie 20 punktów. Zespół z Małopolski pierwszą fazę sezonu kończy zaś na czwartej pozycji w tabeli. Czynnikiem, który pozwolił gospodarzom sięgnąć po zwycięstwo zdecydowanie była jakość uderzeń. Rzeszowianie oddali dokładnie 2 razy więcej strzałów w światło bramki w porównaniu do przeciwników, a także wykorzystali rzut karny.

 

Podbeskidzie Bielsko-Biała – ŁKS Łódź 1:1 (0:1)

 

Bramkowym remisem zakończyło Podbeskidzie dość przeciętną dla siebie pierwszą część sezonu, pozostając w dolnej części tabeli najbardziej bramkostrzelnych zespołów. Tym razem bielszcan zawiodła niska skuteczność, bo przecież oddali dwukrotnie więcej celnych uderzeń od swoich rywali. Nie pomogły niska celność (26%) jak na tak dużą ilość oddanych strzałów (23), a także bramka samobójcza, która pomogła gościom w uzyskaniu remisu.

 

Zagłębie Sosnowiec – Chojniczanka Chojnice 1:1 (0:1)

 

Kolejny remis bramkowy w tej kolejce zobaczyć mogliśmy w Zagłębiu, bynajmniej po wyrównanym starciu. Sosnowiczanie zdominowali swoich rywali: 10 celnych strzałów (5 razy więcej), ponad dwukrotnie większa ilość ataków oraz niemalże taka sama relacja w przypadku niebezpiecznych ataków, wysokie posiadanie piłki (63%) i 12 kornerów. I choć Zagłębie oddało aż 31 uderzeń w stronę bramki chojniczan, ci i tak zdołali wyrwać swoim rywalom remis, a nawet wygrać jedną połowę.

 

Odra Opole – Skra Częstochowa 1:0 (0:0)

 

Skromną wygraną otworzyliśmy, a zarazem zamknęliśmy jedenastą kolejkę w Fortuna 1 Lidze. Skra dzielnie się broniła, nie po raz pierwszy, pozwalając rywalom oddać 3 celne uderzenia. Opolanie konsekwentnie naciskali i co oczywiste lepiej zaprezentowali się pod wieloma względami. Co jednak najważniejsze, zdobyli zwycięskiego gola, który wywindował zespół powyżej strefy spadkowej.Autor: Antoni Majewski / STATSCORE, Fot. 400mm.pl

Zobacz również1 liga na Facebooku