Odra liderem zaplecza ekstraklasy. Minęło 16 lat!

2017-09-27 13:06:00
Po dziesięciu kolejkach niebiesko-czerwoni są liderem Nice 1 Ligi. Poprzedni niebiesko-czerwoni patrzyli na rywali ze szczytu tabeli drugiego szczebla rozgrywkowego w sezonie 2000/01!

Najpierw – we wczesne ulewne sobotnie popołudnie – była skromna wygrana (1:0) ze Stalą Mielec, dzięki której beniaminek awansował na pierwsze miejsce. Potem – oczekiwanie na wyniki wieczornych meczów w Chojnicach i Legnicy. Chojniczanka bezbramkowo zremisowała z Olimpią Grudziądz, Miedź uległa (0:2) Podbeskidziu Bielsko-Biała, dzięki czemu można było oficjalnie ogłosić – Odra liderem Nice 1 Ligi! Po dziesięciu kolejkach podopieczni Mirosława Smyły mają na koncie 20 punktów, wyprzedzając o „oczko” Chojniczankę, a o dwa – zespoły z Dolnego Śląska, czyli Miedź i Chrobrego.

 

Nie są to czasy, do których dumny kibic Odry Opole miło wraca pamięcią – ba, nie są to czasy, które pewnie całkiem wielu z nas może pamiętać – ale nieraz trzeba. Odnotujmy, że poprzednio niebiesko-czerwoni tak wysoko w hierarchii polskiej piłki – jakkolwiek by patrzeć, jesteśmy dziś siłą nr 17 w kraju – byli w sezonie 2000/01, o którym szerzej można było przeczytać w kilku książkach.

 

 

Odra Opole walczyła wtedy o ekstraklasę, gole seriami strzelali rywalom Dariusz Solnica czy Józef Żymańczyk, walcząc z drużynami z Opoczna, Zamościa, Gorzyc czy w derbach z Kietrzem. Wtedy na pierwszym miejscu zespół z Opola był kilkukrotnie. Od 19 sierpnia do 10 września, od 16 września do 4 października, od 22 do 28 października… W listopadzie Odra uciekła rywalom nawet na 5 punktów! Zdobyty 5 listopada 2000 roku fotel lidera dzierżyła do 6 kwietnia 2001, straciła go dzień później.

 

To była 23. kolejka. Do tego momentu Odra wyprzedzała RKS Radomsko, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Górnika Łęczna. Ostatecznie, do ekstraklasy awansowało Radomsko i KSZO, a w barażu zagrał Górnik Polkowice. Odra zakończyła sezon tuż za podium z dorobkiem 67 punktów w 38 meczach.

 

 

Zostawimy Was z liczbą tygodnia: 6014. Tyle dni minęło od 6 kwietnia 2001 do 23 września 2017, kiedy znów Odra Opole znalazła się na szczycie drugiego poziomu rozgrywkowego!

 

 

Autor: Odra Opole, Fot. Odra Opole