Niespodzianka w Katowicach

2017-07-29 22:43:00
W meczu 1. kolejki Nice 1 Ligi GKS Katowice przegrał na własnym stadionie z Pogonią Siedlce 1:2.

Trójkolorowa drużyna - przebudowana podobnie jak Pogoń - wystąpiła w nieco innym ustawieniu niż w meczu pucharowym. W składzie zobaczyliśmy pięciu nowych: Mateusza Mączyńskiego, Tomasza Mokwę, Tomasza Midzierskiego, Lukasa Klemenza oraz Wojciecha Kędziorę. Ten skład miał zdominować Pogoń od pierwszych minut.

Katowiczanie z każdą minutą rozkręcali się i dominowali rywala, który poza niegroźnymi wrzutkami w pole karne i stałymi fragmentami nie zagroził znacząco bramce Sebastiana Nowaka. GieKSa mogła prowadzić już w 3. minucie po strzale Bartłomieja Kalinkowskiego, który uderzył niecelnie nad bramką po akcji aktywnego na lewym skrzydle Armina Ćerimagicia. Golkipera gości chciał zaskoczyć też w 21. minucie zza pola karnego Tomasz Foszmańczyk, lecz Krystian Stępniowski na raty obronił jego bombę pod poprzeczkę.

Jedyny strzał, który mógł zagrozić bramce GieKSy padł w pierwszej połowie w 23. minucie. Dariusz Zjawiński podszedł do rzutu wolnego i uderzył tuż obok lewego słupka, jednak na tyle niecelnie, że Nowak nie musiał interweniować.

W końcu nadszedł kluczowy moment w pierwszej połowie. Rozpędzony w 29. minucie Paweł Mandrysz został przewrócony w polu karnym, a pewnym egzekutorem jedenastki został Tomasz Foszmańczyk i to GieKSiarze cieszyli się pierwsi z prowadzenia, które utrzymali do końca pierwszej połowy.

Po zmianie stron katowiczanie chcieli wykończyć Pogoń kontrami, lecz rywale coraz śmielej zaczęli zapędzać się w pole karne gospodarzy. Katowiczanom zaczynało brakować dokładności i to rywale zadali pierwszy cios kontratakiem. W 70. minucie na strzał zdecydował się wprowadzony Dawid Polkowski, który próbą  zza pola karnego przy prawym słupku nie dał szans Nowakowi.

Decydujące trafienie padło w 87. minucie, gdy GKS grał z przewagą jednego zawodnika po tym, jak Daniel Chyła otrzymał drugą żółtą kartkę. Adrian Paluchowski przymierzył technicznie z dystansu i GieKSa nie zdołała już odrobić strat.

GKS Katowice - Pogoń Siedlce 1:2 (1:0)

1:0 Foszmańczyk 31' (k.)

1:1 Polkowski 70'

1:2 Paluchowski 87'

Żółte kartki: Ćerimagić, Foszmańczyk, Mandrysz, Zejdler – Zjawiński, Kieplin, Chyła.

Czerwona kartka: Daniel Chyła (82, za drugą żółtą).

Sędzia: Paweł Pskit (Łódź).

GKS Katowice: Nowak - Mokwa, Midzierski, Klemenz, Mączyński - Zejdler, Kalinkowski (81' Kuliński) - Mandrysz, Foszmańczyk, Ćerimagić (64' Plizga) - Kędziora (73' Goncerz).

Pogoń Siedlce: Stępniowski - Pastva, Żytko, Czarnecki, Ratajczak - Chyła - Kieplin (65' Polkowski), Mroziński (59' Paluchowski), Jegliński, Tomasiewicz - Zjawiński (86' Świerblewski).