94 lata Olimpii Grudziądz!

2017-06-30 10:14:00
Dokładnie 94 lata temu - 30 czerwca 1923 roku, został założony najstarszy klub Grudziądza - Olimpia!

11 sekcji sportowych w ciągu 94 lat

 

Obecnie klub posiada cztery sekcje: piłkę nożną mężczyzn (seniorzy grający w 1 Lidze, a także wiele grup młodzieżowych), lekkiej atletyki, judo oraz tenisa stołowego mężczyzn. W historii klubu Olimpia prowadziła też takie sekcje jak: żużlową, tenisa ziemnego, koszykówki, hokeja na trawie, wioślarstwa, brydża, szachów i żeglarstwa.

 

Sukcesy i wychowankowie

 

Klub ma bogate tradycje sportowe. Jej najwybitniejszym wychowankiem jest mistrz olimpijski z roku 1980, w biegu na 3000 metrów z przeszkodami - Bronisław Malinowski. W 2012 roku srebrny medal na igrzyskach paraolimpijskich w Londynie na dystansie 1500 km zdobyła Arleta Meloch. W sezonie 2010/2011 piłkarze wygrali rozgrywki w II lidze i zdobyli historyczny awans do I ligi i w 2015 roku osiągnęli najlepszy rezultat w historii, zajmując czwarte miejsce w tabeli. Ponadto w obecnych rozgrywkach do samego końca walczyliśmy o awans do Ekstraklasy. Zabrakło nam zaledwie 3 punktów, abyśmy mogli cieszyć się z awansu. Młodzi judocy także mają na swoim koncie wiele sukcesów.

 

Towarzystwo Sportowe "Olimpia"

 

Oczywiście Grudziądzki Klub Sportowy Olimpia nie powstałby od założenia Towarzystwa Sportowego Olimpia, którego pierwszym prezesem był dr. Julian Gubin-Dzięgelewski w roku 1923. Pierwszym prezesem Grudziądzkiego Klubu Sportowego Olimpia w latach powojennych był Jan Dzierzęcki w latach 1946-1948. Obecnie przy Piłsudskiego 14 funkcjonują dwa podmioty: Grudziądzki Klub Sportowy "Olimpia", a także od lipca 2013 roku Olimpia Grudziądz Spółka Akcyjna, budująca silną sekcję piłki nożnej.

 

"Olimpia" - klub całego Grudziądza

 

Klub to przede wszystkim ludzie, którzy dołożyli i dokładają swoje cegiełki, aby tworzyć historię Olimpii. Klub to wspólnota, która daje zaczyn do ludzkiego rozwoju. To nie tylko zespół zawodników. To również lokalna społeczność, która pragnie oglądać nasze osiągnięcia. To kibice, którzy dopingują naszych sportowców nie tylko na naszym stadionie, ale również w różnych miejscach Polski. Klub to również lokalne władze, od których decyzji, zainteresowania i troski zależy prawidłowe funkcjonowanie klubu. Klub to pamięć o poprzednich działaczach, którzy mimo przeciwności losu, wojen i innych nieprzychylnych okoliczności, zdołali udźwignąć odpowiedzialność jaka na nich spoczywała. To ich determinacja i chęć rozwoju zadecydowała o tym, że właśnie można świętować kolejną rocznicę istnienia klubu!

 

 

Autor: Olimpia Grudziądz, Fot. Olimpia Grudziądz